ट्विटर अब एक्स डटकम

ट्विटर अब एक्स डटकम


एजेन्सी ।

यसअघि ट्विटरको नामबाट चिनिने सामाजिक सञ्जाल पूर्णरूपमा एक्स डटकममा स्थानान्तरण भएको यसका मालिक एलन मस्कले शुक्रबार बताएका छन्।

टेस्ला, स्पेसएक्स तथा अन्य कम्पनीका अर्बपति प्रमुख मस्कले सन् २०२२ को अन्त्यमा ट्विटरलाई ४४ अर्ब डलरमा खरिद गरेका थिए र गत जुलाईमा एक्समा रिब्रान्ड गर्ने घोषणा गरेका थिए। लोगो र ब्रान्डिङलाई बदलेर ‘एक्स’ बनाए पनि डोमेन नाम शुक्रबारसम्म ट्विटर डटकम नै रहेको छ।

“सबै कोर प्रणाली अब एक्स डटकममा छन्”, मस्कले नीलो वृत्तमा सेतो एक्सको लोगोको छवि पोस्ट गर्दै सामाजिक सञ्जाल एक्समा लेखे। ट्विटर डटकमको प्रश्नहरूले शुक्रबार बिहान प्रयोगकर्ताहरूलाई ट्विटर डटकममा पुनःनिर्देशित गर्यो। यद्यपि मूल डोमेन नाम अहिले पनि केही ब्राउजरमा देखा परेको थियो।

मस्कले सन् १९९९ मा एक्स डटकम नामक अनलाइन वित्तीय सुपरस्टोर स्थापना गर्ने प्रयासमा आफ्नो कम्पनीहरूको ब्रान्डिङमा बारम्बार एक्स अक्षरको प्रयोग गरे।

ट्विटर खरिद गरेपछि सम्झौता बन्द गर्नका लागि उनले एक्स कर्प नामक कम्पनीको स्थापना गरे। मस्कले उनले चीनको विच्याटको लाइनमा ‘एक्स’ एक सुपर–एप बन्न चाहेको बताएका छन्।

चिनियाँ एप विच्याट एक्सभन्दा धेरै ठूलो छ र यसले सन्देश, भ्वाइस कलिङ, सामाजिक सञ्जाल, मोबाइल भुक्तानी, गेम, समाचार, अनलाइन बुकिङ र अन्य सेवाहरूलाई एकसाथ जोडेको छ।

मस्कले ‘ग्रोक’ नामक एआई च्याटबट एक्समा पनि काम गरेका छन्। यसलाई यसै साता युरोपमा लन्च गरिएको थियो।

मस्कको एक्स नेतृत्व विवादास्पद साबित भएको छ। उनले हजारौँ कर्मचारीलाई बर्खास्त गरेका छन्। प्रमुख प्राविधिक समस्याको निरीक्षण गरेका छन् र दक्षिणपन्थी षड्यन्त्र सिद्धान्तवादीहरूका साथै अमेरिकाका पूर्वराष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पका खाताहरू पुनःस्थापित गरेका छन्।

गलत जानकारीको आशङ्कामा युरोपेली नियामकहरूले पनि एक्स र अन्य सामाजिक मिडिया प्लेटफर्महरूको अनुसन्धान सुरु गरेका छन्। युरोपेली सङ्घ (इयु) ले यसै महिनाको प्रारम्भमा एक्सलाई सामग्री मध्यस्थता कर्मचारी कटौती गर्ने आफ्नो निर्णयलाई व्याख्या गर्न कम्पनीलाई शुक्रबारसम्मको समयसीमा दिएर माग गरेको थियो।