प्रचण्डको हातमा ट्रयाक्टरको स्टेरिङ थमाएपछि…

प्रचण्डको हातमा ट्रयाक्टरको स्टेरिङ थमाएपछि…


काठमाडौं १३ पुस (रासस) । नेकपा माआवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ’प्रचण्ड’ एउटा गाउँमा ट्र्याक्टरको स्टेरिङ घुमाउँदै हुनुहुन्छ । हो, कम्युनिस्ट नेताहरूको श्रमजीवी वर्गको प्रतिनिधि पात्र सरह देखिन्छ यो सिर्जना । त्यसैले स्वयम् नेता प्रचण्डले पनि नकार्न सक्नुभएन, सिर्जनालाई राम्रो भन्नुभयो र एकैछिन भावुक बन्दै हेर्नुभयो ।
पार्टीको आठौँ राष्ट्रिय महाधिवेशनस्थल प्रज्ञा भवनको एउटा कुनामा क्यानभासमा सजिएको त्यो सिर्जनाले उहाँलाई मात्र होइन, त्यहाँ उपस्थित सबै कम्युनिस्ट नेतालाई एक पटक टक्क अढ्यायो । उनीहरूले पनि यो झलक प्रचण्डकै आँखाबाट हेरे र भने– क्रान्ति उद्योग तथा कृषिबाटै थाल्ने हो, त्यसैले यो कृत्रिले कम्युनिस्ट चरित्रको मुखाकृति भरिदिएको छ । यो सिर्जना मात्र नभएर सत्य हो, हामी नेपालीको वास्तविक धरातल यही हो ।
कलाकार केशवराज खनालले प्रचण्डलाई ड्राइभर बनाएर औद्योगिक क्रान्तिको विम्बात्मक कला सिर्जना गर्नुभएको छ । त्यही भवनमा हिजो सोमवारदेखि समाजवादी क्रान्तिको बहस चलिरहेको छ, अनि यता कलाकार खनालले त्यस बहसका केन्द्रविन्दु प्रचण्डका हातमा स्टेरिङ थमाइदिनुभएको छ । त्यो पनि ट्र्याक्टरको । यसको सङ्केत यो पनि हो कि उहाँले घुमाउने ट्र्याक्टरको स्टेरिङले यो हलको समाजवादी बहससँगै क्रान्तिको पनि नायकत्व प्रदान गर्न सकोस् ।
चालक प्रचण्डको सिर्जना मात्रै होइन समाजवादी दृष्टिकोणका सिर्जनाले यहाँको हल भरिएको छ । भित्र समाजवादी क्रान्तिको विचार मन्थन भइरहेको सन्दर्भ पारेर त्यसकै एउटा कुनामा क्रान्तिकारी कलाकारले समाजवादी क्रान्तिको सन्देश छरेका छन् । चित्र हेरेर उपस्थित नेता तथा कार्यकर्तालाई एक पटक झस्काइदिएका छन् कलाकारले । चित्रले सबैलाई एक पटक वर्गीय धरातलतर्फ फर्काइदिएको छ ।
आज चित्र प्रदर्शनीको अवलोकन गर्न पुग्नुभएका अध्यक्ष प्रचण्ड पनि त्यो देखेर दङ्ग पर्नुभयो । आफैँ ट्र्याक्टर ड्राइभर बनेको सिर्जनामा टक्क अडिएर अध्यक्ष प्रचण्डले भन्नुभयो, ‘राम्रो छ, राम्रो गर्नु भएछ, लक्ष्य समात्ने कलाकृति आएको छ ।’ उहाँसँगै वरिष्ठ उपाध्यक्ष नारायणकाजी श्रेष्ठ, प्रवक्ता कृष्णबहादुर महरा, नेतृ पम्फा भुसाललगायत नेता कार्यकर्ताले चाख लिएर सिर्जना अवलोकन गर्नुभयो । कलाकारले कुनै राजनीतिक पार्टीको महाधिवेशनमा चित्र सिर्जनामार्फत नौलो अभ्यासको थालनी गरी नेतालाई घच्घच्याउने प्रयासको सहभागीले सराहना गरेका छन् ।
प्रचण्डलाई चालक बनाइदिने चित्रकार खनाल भन्नुहुन्छ, ‘देशमा समाजवादी क्रान्ति आवश्यक छ, क्रान्ति त्यतिकै सफल हुँदैन त्यसको आधार भनेको औद्योगिक क्रान्ति हो भनेर समाजवादी दृष्टिकोण पस्किएको हुँ ।’ खनालले कृषि क्रान्ति र औद्योगिक क्रान्तिको विषय आफूले चित्रमार्फत उठाएको जानकारी दिनुभयो । हिमाल, पहाड, तराईमा क्रान्ति आवश्यक छ, विगतमा जनयुद्धको नेतृत्व गर्नुभएका अध्यक्ष दाहालले अब कृषि क्रान्तिको नेतृत्व पनि लिनुपर्छ भनेर चित्र सिर्जना गरेको खनालको भनाइ छ । देशमा जति मानिस छन् श्रमसँग जोडिनुपर्छ, उनीहरूले उचित मूल्य पाउनुपर्छ भनेर प्रचण्डलाई साङ्केतिक रूपमा गाडी हाँक्न लगाइएको हो । कृषि क्रान्तिको सवालमा अध्यक्ष दाहालको राजनीतिक दस्तावेज मै आइसकेको छ । उहाँले श्रमसँग जोड्ने कुरा राम्रो विषय उठान भएको प्रतिक्रिया दिनुभयो । ‘एक्शन कमरेड अध्यक्षबाटै हुनुपर्छ’, चित्र अवलोकनका क्रममा खनालले राखेको भनाइमा अध्यक्ष दाहालले भन्नुभयो, ‘अँ एकदम ।’
अर्का ८० वर्षीय अग्रज कलाकार जुलुमलाल चित्रकारले देशको गरिबीको गम्भीर समस्या रङको माध्यमबाट देखाउनुभएको छ । सुत्केरी उतार्न समस्या छ, धान राख्ने घ्याम्पो खाली छ, बच्चाहरू भोकै छन्, मानिस मागेर गुजारा चलाउन विवश छन् । यस्तै–यस्तै विषय जोडिएका चित्र चसक्क पार्ने खालको छ । ‘यसले हेर्नेबित्तिकै थाहा हुन्छ, देशमा गम्भीर सामाजिक समस्या छ’, उहाँले थप्नुभयो, ‘कलामार्फत हामीले नेपाली समाजको रूपान्तरणको विषय उठान गर्न खोजेका छौँ ।’ सिर्जनामार्फत चित्रकारले देशमा आमूल परिवर्तनको खाँचो औँल्याइदिएका छन् । ‘व्यवस्था परिवर्तन त भयो तर अवस्था उस्तै छ’, कलाकारका सिर्जनाले त्यही बोलिरहेको छ ।
कलाकार खेम विकेले कम्युनिस्टहरूले मुठ्ठी बाटेर गरिने लाल सलामको अर्थ प्रष्ट्याउने जमर्को गर्नुभएको छ । उहाँको चित्रमा मुठ्ठीको औचित्य के भनेर कम्युनिस्ट जगघट भएको प्रज्ञा भवनमा गम्भीर प्रश्न छाड्नुभएको छ । ‘त्यो मुठ्ठीले सामान्तवादको जिब्रो समाउन सकोस् भन्ने सन्देश हो’, उहाँले चित्रको उद्देश्यबारे भन्नुभयो । चित्रकला प्रदर्शनीमा समाजवादको यात्रालाई सुन्दर ढङ्गले प्रस्तुत गरिएको छ । वित्तीय पुँजीवाद, औद्योगिक क्रान्ति, समानता र समृद्धिका चित्र प्रस्तुत गरिएको छ । थाङ्का शैलीबाट जनवादी कलालाई कलाकार कमानसिंह लामाले चित्रमार्फ अभिव्यक्त गर्नुभएको छ ।
कलाकार तथा कला समीक्षक देवेन्द्र थुम्केलीको सिर्जनामा हिजोको दैनिक जीवन कसरी चलिरहेको छ भनी आरन चलाउने मजदुरको कथा उनिएको छ । थुम्केलीले वित्तीय पुँजीवादको विषयलाई सिर्जनामार्फत दृष्टिकोण प्रस्तुत गरेको बताउनुभयो । पुँजीपतिको हातमा स्रोत र साधन पुगेको कुरा चित्रमा देखाइएको छ । चिलले साना चरा खाए जस्तो गरेर बहुराष्ट्रिय कम्पनीको हातमा उत्पादन गएको कुरालाई जोड दिन खोजिएको बताउनुहुने थुम्केलीका यहाँ समाजवादी यात्राका ६ वटा चित्र प्रदर्शनीमा छ ।
यही ११ गतेदेखि सुरु प्रदर्शनीमा आन्दोलन, गणतन्त्र, जनजीविका, श्रम, मजदुर, वित्तीय पुँजीवाद र त्यसको असर, कृषि तथा औद्योगिक क्रान्ति, सामाजिक न्याय र विभेदरहित समाजको परिकल्पना गरिएका कलाकृति छन् । कलाकारले देशी तथा विदेशी प्रतिक्रियावादी शक्तिले नेपालको सार्वभौमसत्तामाथि लगाएको गिद्धेदृष्टिलाई कलात्मक रूपमा उधिनेका छन् ।
प्रदर्शनीमा अग्रज कलाकार लालमान लामा, एससी सुमन, देवेन्द्र थुम्केली, केशवराज खनाल, पाल्साङ्मो लामा, कमानसिंह लामा, प्रदीप अधिकारी, रविन्द्र श्रेष्ठ, राजकुमार रानामगर, राजकुमार खड्का, लिलाधर केसी, अमर परियार, अमिर शाक्य, खेम विके, झिग्मे लामा, शिव शेर्पाली, निरीमाया लामा, रञ्जु पुलामी मगर, पूर्णिमा पौडेललगायतका कलाकारका तीन दर्जन बढी कलाकृति समावेश छ । अखिल नेपाल ललितकला सङ्घको संयोजनमा भएको प्रदर्शनीमा समाजवादोन्मुख नेपाली समाजको परिकल्पना गरिएको चित्रहरू समावेश छ । सङ्घका केन्द्रीय अध्यक्ष पाल्साङ्मो लामाले पार्टीको महाधिवेशनको सन्दर्भमा गरिएको कला प्रदर्शनीले नेपाली समाजको बहुआयामिकतालाई कलात्मक रूपमा उतारेको बताउनुभयो ।
माओवादी आन्दोलनको विशिष्ट भूमिका झलक कलाकृतिमा देखिएको छ । यो सम्भवतः नेपालमा समाजवादको विषय लिएर गरिएको यो पहिलो कला प्रदर्शनी हो । प्रदर्शनीले देशलाई समृद्धि दिशातर्फ लैजान राजनीतिक नेतृत्वले विशिष्ट भूमिका खेल्नुपर्छ भन्ने सन्देश दिन खोजेको छ ।