दक्षिण कोरियामा पुटिन समर्थक नृत्यांगनाको प्रदर्शन रद्द

दक्षिण कोरियामा पुटिन समर्थक नृत्यांगनाको प्रदर्शन रद्द


एजेन्सी ।

रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनको समर्थक मानिएकी नर्तक स्वेतलाना जाखारोभाको कोरियामा तय गरिएको ब्याले प्रस्तुति विवादमा परेपछि रद्द गरिएको छ। जाखारोभा युक्रेनी मूलकी रुसी प्रिन्सिपल हुन्।

विशेष गरी मस्को र कीभबीच चलिरहेको द्वन्द्वको बीचमा, पुटिनलाई समर्थन गर्ने व्यक्तिहरूलाई शो अनुमति दिने उपयुक्त समय नभएकाले यो नृत्य शो रध्द गरिएको आयोजकले जनाएको छ।

दक्षिण कोरियाको राजधानी सियोल कला केन्द्रमा यही अप्रिल १७ देखि २१ सम्म चार दिनलाई तय गरिएको ‘मोडान्से’शीर्षकको प्रदर्शन कोको च्यानलको जीवन चित्रण गर्दै जाखारोभालाई प्रदर्शन गर्ने उद्देश्य थियो। संस्कृति, खेलकुदतथा पर्यटन मन्त्रालयसँग आबद्ध केन्द्रले आज कार्यक्रम रद्द गरिएको घोषणा गरेको हो।

‘मोडानसेको कोरियाली लेग दर्शक र कलाकार दुबैको सुरक्षाको प्रत्याभूतिको लागि रद्द गरिएको जानकारी गराउँदा हामी दुःखी छौं। हामी यस प्रस्तुतिको अपेक्षा गर्नुहुने सम्पूर्ण दर्शकहरू प्रतिहार्दिक क्षमाप्रार्थी छौं र हाम्रो वाध्यता बुझिदिनु हुनअनुरोध गर्दछौं,’ केन्द्रले आफ्नो सूचनामा भनेको छ।

यस वर्षको सुरुदेखि, जाखारोभाको संलग्नताले विवादउत्पन्न गरेको छ, र कोरियामायुक्रेनको दूतावासले सोमबार निन्दा पनि गर्याे। जाखारोभा र वर्तमान बोलशोई थिएटरका निर्देशक भ्यालेरी गेर्गिएभलाई ‘युक्रेनमा रूसी शासनको आपराधिक कार्यलाई सक्रियता पूर्वक र मुखरित गरिएकामा माफी दिएको’ भनेर उल्लेख गरिएको छ।

दूतावासले भनेको छ, रसियाले सांस्कृतिक हतियारको रूपमा युद्ध र नरसंहारको औचित्य प्रमाणित गर्न सांस्कृतिक कार्यक्रमहरूको फाइदा उठाइ रहेको छ र अन्तर्राष्ट्रिय साझेदारहरूलाई रूसी शासन र यसका प्रतिनिधिहरूसँग सांस्कृतिक सहयोग निलम्बन गर्न आह्वान गरेको छ, विभिन्न देशहरूमा बोलशोई प्रदर्शनहरू रद्द गर्दै कतिपय स्थानमा बहिष्कार पनि भएको छ।

यता रूसी दूतावासले भने रसियाली कलाकारहरूको योजनाबद्ध भ्रमणहरू निजी संस्थाहरुबीचको प्रत्यक्ष सम्झौता मार्फत व्यवस्थित गरिएको र यसले कोरियाको सांस्कृतिक परिदृश्यलाई समृद्ध बनाउन योगदान पुर्याउने बताएको छ। यी प्रदर्शनहरू रद्द गर्ने कुनै पनि प्रयास गलत हुनेछ भनेर रुसले चेतावनी दिएको छ।

कूटनीतिक विवादको बीचमा, सियोलमा ‘मोडान्से’ को आयोजक इनआर्ट्स प्रोडक्सनले यो शो रद्द गर्न केन्द्रसँग सहमत भएको बताएको छ।
‘हामीले यो प्रदर्शनको लागि कोभिड महामारी सुरु हुनुभन्दा धेरै अघिदेखि योजना र तयारी गरिरहेका थियौं। विभिन्न कारणहरूको होसियारी पूर्वक विचार गरे पनि, हामीले सियोल कला केन्द्रको अनुरोधमा प्राथमिकता दिँदै कार्यक्रम रद्द गर्ने हालैको निर्णय गरेका छौं। हाम्रा कलाकारहरू र दर्शकहरूको सुरक्षा र भलाइ नै हाम्रो प्रमुख चाँसोको बिषय हो, इनआर्ट्सले आफ्नो सूचनामा लेखेको छ।

यसैबीच, ‘बोल्शोई ब्यालेट गालाकन्सर्ट’ रूसी ब्याले कम्पनीले प्रस्तुत गर्ने अर्को कार्यक्रम, अप्रिल १६ देखि १८ सम्म सेजोङ सेन्टर फर परफर्मिङ आर्ट्समा आयोजना गरिएको छ।

सियोल महानगरीय सरकारको स्वामित्वमा रहेको सेजोङ सेन्टरले प्रदर्शन जारी राख्ने वा रद्द गर्ने भन्ने अन्तिम निर्णय गर्न सक्ने छ।